18 września, 2023

Administracja stron internetowych WordPress: na czym polega? 7 prac admina!

W skrócie:

Administracja stroną internetową niekoniecznie musi być powierzone zespołowi specjalistów, zwłaszcza że jej zakres jest bardziej ograniczony niż pełna i stała opieka nad stroną opartą na WordPress. Niemniej jednak, większość ofert dotyczących zarządzania stronami internetowymi obejmuje administrację, oferując jednocześnie dodatkowe korzyści, takie jak wsparcie ze strony specjalistycznego zespołu.

Na czym polega administracja stron internetowych WordPress? CMS WordPress to jedno z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia stron internetowych i blogów. Działa na ponad 40% wszystkich witryn internetowych, co czyni go jednym z najważniejszych systemów zarządzania treścią (CMS) na świecie. Ale co z administracją stroną internetową WordPress? W tym artykule zajmiemy się podstawami administrowania witryną na tej platformie. Dodatkowo, wyjaśnimy jakie działania są podejmowane na ogół, z którymi czasem potrzebna jest opieka specjalistów, a czasem nie.

Na czym polega administracja strony internetowej?

Administracja stroną internetową to kompleksowy proces zarządzania i utrzymania witryny w pełnej sprawności, obejmujący aktualizację treści, monitorowanie i optymalizację wydajności, zapewnianie bezpieczeństwa oraz implementację nowych funkcji lub narzędzi. Osoby odpowiedzialne za administrację starają się, aby strona działała sprawnie, była dostosowana do najnowszych standardów technologicznych i zaspokajała oczekiwania odwiedzających. Skuteczne zarządzanie witryną nie tylko zapewnia jej długotrwały sukces, lecz także chroni przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak ataki hakerskie czy błędy techniczne.

Administracja stron internetowych: zadania administratora WordPress

1. Dodawanie nowych postów i stron

Wpisy na blogu stanowią kluczowe elementy każdej witryny, ponieważ przyciągają ruch i tworzą wartość dla czytelnika. Kiedy chcesz podzielić się nową treścią, informacją lub po prostu wyrazić swoje myśli, tworzysz nowy post.

Jednakże, gdy zależy Ci na efektywnym pozycjonowaniu, posiadanie wiedzy na temat SEO może znacząco pomóc w optymalizacji treści i struktury wpisów. Poprawne użycie słów kluczowych, tworzenie skutecznych meta opisów oraz zastosowanie odpowiedniej struktury nagłówków H1, H2, H3, to elementy, które zwiększą Twoje szanse w organicznych wynikach wyszukiwania.

Jeśli Twoim celem jest budowanie społeczności wokół bloga, strony firmowej czy też sklepu internetowego, regularne publikowanie wartościowych wpisów staje się niezbędne. To one bowiem stanowią nie tylko magnes przyciągający uwagę czytelników, lecz także budują fundament dla zaangażowania społeczności oraz wzmacniają wizerunek witryny w sieci.

2. Akceptowanie i zarządzanie komentarzami

Komentarze od czytelników stanowią doskonały wskaźnik poziomu zaangażowania i interakcji na Twojej stronie. Jednocześnie pełnią kluczową rolę w algorytmach wyszukiwania. Kiedy Twoje posty zdobywają popularność, ilość komentarzy może dynamicznie wzrosnąć, co utrudnia skuteczną moderację.

Moderacja jest nie tylko konieczna w celu blokowania spamu, lecz także do udzielenia odpowiedzi na pytania czy komentarze, co z kolei wzmacnia Twoją wiarygodność i autorytet w danym temacie. Dbałość o moderację komentarzy pozwala nie tylko utrzymać porządek na stronie, ale także budować pozytywne relacje z czytelnikami, tworząc przestrzeń do dialogu i wymiany myśli.

3. Zarządzanie mediami

Oprócz tekstu, multimedia, takie jak obrazy, filmy czy dźwięki, stanowią kluczowe elementy każdej strony. Dodanie atrakcyjnego obrazu do posta czy umieszczenie filmu instruktażowego może istotnie zwiększyć zaangażowanie użytkowników. Biblioteka mediów w WordPressie ułatwia sprawne dodawanie i edycję plików multimedialnych. Niemniej jednak, warto pamiętać o umieszczaniu mediów w odpowiednich rozmiarach i formatach, aby uniknąć nadmiernego obciążenia strony. Obsługa wtyczek do optymalizacji zdjęć może być częścią obowiązków administratora, dbającego o efektywność i wydajność witryny. Dowiedz się więcej o tym czy prędkość strony internetowej ma znaczenie.

4. Aktualizacje systemu i wtyczek

Aktualizacje to nieodłączna część każdej strony internetowej. Przeczytaj nasz fantastyczny post na temat opieki nad stroną internetową, gdzie szczegółowo omawiamy jak dbać o regularne aktualizacje. Stałe aktualizacje są kluczowe dla utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa strony. Nieaktualne wersje mogą być podatne na różnego rodzaju ataki, co może doprowadzić do poważnych problemów. Administrator witryny może zajmować się wykonywaniem prostych aktualizacji.

Koniecznie zobacz Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej w 2023 roku: praktyczny przewodnik

5. Robienie backupów

Robienie backupów jest jak ubezpieczenie – zdajesz sobie sprawę z jego wartości, dopiero gdy jest za późno. Backupy pozwalają na szybkie przywrócenie strony do stanu sprzed awarii, ataku czy błędnej aktualizacji. Są one potrzebne zawsze – niezależnie od tego, czy Twoja strona jest mała czy duża. W idealnym przypadku, powinieneś ustawić automatyczne backupy, które wykonują się co najmniej raz w tygodniu. Powinien dbać o to administrator strony internetowej (czyli albo ty sam, albo ktoś, kogo wynajmiesz do pomocy). Administracja stron internetowych to nie zabawa (ale też nie mordęga) 😉 .

6. Włączanie i wyłączanie promocji, zmiana cen produktów

Jeśli używasz WooCommerce do prowadzenia sklepu internetowego, zarządzanie promocjami i cenami produktów jest jednym z kluczowych zadań. Odpowiednio zaplanowane i skonfigurowane promocje mogą znacząco zwiększyć sprzedaż. Kiedy prowadzisz akcje promocyjne, sezonowe wyprzedaże, czy wprowadzasz nową ofertę, może być ci potrzebna pomoc administratora.

Zastanawiasz się nad założeniem sklepu online? Przeczytaj wpis o sklepie internetowym na WooCommerce w 2023 roku

PS. Czy wiedziałeś, że wtyczka WooCommerce używana jest na ponad 6 milionach stron?! 🤯

7. Rozbudowywanie treści

Narzędzia takie jak Elementor ułatwiają rozbudowę strony, ale pozwalają też popełnić błędy, które zepsują układ strony lub funkcjonalność. Jeśli chcesz wprowadzić większe zmiany w układzie strony, dodać nowe funkcje czy też zintegrować zewnętrzne narzędzia, czasem lepiej jest zlecić to zadanie specjalistom, a przynajmniej komuś, kto zjadł zęby na obsłudze WordPressa.

Czytaj także: Jaki jest koszt strony internetowej w 2023 roku?

Czy administracja stroną jest tym samym co opieka nad stroną?

Chociaż oba te terminy są często używane zamiennie, różnią się one w pewnych aspektach. Administracja stroną to aktywne zarządzanie jej codziennymi funkcjami, treścią i użytkownikami, jednak jest to działanie raczej na poziomie podstawowym. Opieka nad stroną to bardziej zaawansowana forma administrowania, która może zakładać nawet przebudowywanie strony, optymalizację pod kątem SEO, czy też techniczne utrzymanie wtyczek i baz danych. W skrócie, administracja może wchodzić w skład oferty opieki nad stroną, ale nie zawsze opieka nad stroną sprowadza się tylko do administracji (w przypadku naszego pakietu opieki weCare [zajrzyj do Oferty lub skontaktuj się z nami!], oferujemy o wiele, wiele więcej niż sama administracja!).

Może zainteresuje cię także: Tworzenie stron internetowych WordPress – 92 powody, by wybrać Webnis!

Czy administrator musi być osobą techniczną lub programistą?

Nie, bycie administratorem WordPressa nie wymaga bycia osobą techniczną lub programistą. Oczywiście, posiadanie pewnej wiedzy technicznej może być pomocne, zwłaszcza jeżeli chcesz wykonywać bardziej zaawansowane zadania. Jednak podstawowa administracja, takie jak dodawanie postów czy zarządzanie komentarzami, głównie opiera się na znajomości interfejsu WordPressa oraz korzystaniu z dodatkowych wtyczek, które mogą zautomatyzować lub ułatwić niektóre zadania. Warto jednak znać podstawy HTML i CSS, zwłaszcza jeżeli planujesz samodzielne modyfikacje w wyglądzie strony.

Administracja stroną internetową – cena

Kwestia kosztów administracji strony internetowej oraz opieki nad nią jest jednym z najważniejszych czynników, który warto rozważyć przed podjęciem decyzji o wyborze indywidualnego administratora czy zespołu specjalistów.

Koszt administracji strony vs koszt opieki nad stroną WordPress

Ceny mogą być bardzo różne i zależą od wielu elementów. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych wytycznych.

Ile kosztuje administracja strony internetowej WordPress?

Administracja strony to podstawowe zadania, jak zarządzanie treścią, aktualizacje, backupy, itd. Cena zaczyna się już od około 100 zł na miesiąc. Warto jednak pamiętać, że taka opłata zakłada wykonywanie tylko najbardziej podstawowych działań. Jeżeli Twoja strona będzie wymagała bardziej zaawansowanych interwencji, koszt może wzrosnąć.

Strona internetowa: opieka i jej cena:

Opieka nad stroną to bardziej zaawansowane usługi, które mogą zawierać optymalizację SEO, analizy ruchu, a nawet przebudowę strony i rozbudowane zabezpieczenia. Koszt takiej opieki zaczyna się od około 300 zł na miesiąc i może sięgać nawet kilku tysięcy złotych dla dużych, rozbudowanych stron z dużym ruchem i indywidualnymi potrzebami.

Co wpływa na koszt opieki nad stroną WordPress?

Warto zauważyć, że koszty mogą być różne w zależności od:

  • zakresu usług,
  • wielkości i skomplikowania strony,
  • potrzeb technicznych,
  • regularności wymaganych działań.

Niektóre firmy oferują również różne pakiety opieki lub administracji, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i budżetu.

Opieka weCare, czyli to, czego potrzebujesz ❤️.

W Webnis stworzyliśmy pakiet opieki, który stawia na pierwszym miejscu przedsiębiorcę, jako właściciela strony. Dzięki elastycznemu podejściu oraz zastosowaniu formy rozliczeń Time and materials (T&M), możemy zaoferować opiekę w cenie tak niskiej, jak już 300 zł na miesiąc, która pokryje większość twoich potrzeb, ale nie ogranicza cię w żaden sposób. Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami, zapoznaj się z naszym postem o opiece nad stroną lub z naszym cennikiem. Zachęcamy także do bezpośredniego kontaktu!

Czy konieczna jest administracja stron internetowych i stała opieka nad stroną WWW opartą na WordPressie? Poznaj weCare

Administracja nad stroną internetową WordPress – zespół czy jeden człowiek?

Kiedy myślimy o administrowaniu stroną na WordPressie, często wyobrażamy sobie jedną osobę siedzącą przed komputerem i zarządzającą wszystkim: od postów na blogu po zabezpieczenia. Ale czy jeden człowiek to wystarczające zasoby? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zależy od kilku czynników.

Administracja WordPress: Jeden człowiek. Kiedy da sobie radę?

Jeśli Twoja strona nie jest zbyt złożona, nie posiada rozbudowanego sklepu internetowego ani dużej liczby produktów, a jej głównym celem jest prowadzenie bloga lub prezentacja oferty, jedna osoba z podstawową wiedzą o WordPressie może efektywnie administrować stroną. Oczywiście kluczowym elementem jest regularna dostępność tej osoby oraz jej zdolność do szybkiego reagowania na potencjalne problemy.

Opieka WordPress świadczona przez zespół. Kiedy warto?

Jeżeli jednak Twoja strona jest bardziej skomplikowana, generuje duży ruch, posiada rozbudowaną ofertę lub różne funkcje wymagające specjalistycznej wiedzy, zespół będzie znacznie bardziej efektywny. Dedykowany zespół może składać się nie tylko z administratorów stron, lecz także specjalistów od SEO, grafików oraz programistów. Taki zespół zapewni kompleksową opiekę i wsparcie na różnych etapach rozwoju Twojej strony, co pozwoli skutecznie sprostać wszelkim wyzwaniom i potrzebom związanym z jej funkcjonowaniem.

Zespół daje też pewność, że w przypadku choroby czy urlopu jednego z pracowników, nie zostaniesz sam z problemami. Masz również możliwość skonsultowania się z różnymi specjalistami, co jest szczególnie ważne w przypadkach, gdy napotykasz na problemy techniczne wymagające głębszej analizy.

Czytaj także: Skuteczny landing page: 22 cechy do poprawy konwersji na twojej stronie WWW

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki temu postowi to, czym jest administracja stroną internetową WordPress, stało się dla Ciebie jaśniejsze. Jak zawsze, wybór między indywidualnym administratorem a zespołem zależy od wielu czynników, w tym od skali i potrzeb Twojego projektu. Ostateczny wybór należy do Ciebie, ale mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci w podjęciu tej decyzji!

Ile kosztuje administrowanie strony internetowej?

Dla małych stron firmowych opłata za administrację może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie, podczas gdy duże witryny e-commerce czy portale o dużym ruchu mogą wymagać inwestycji w tysiące złotych miesięcznie. Koszt administrowania stroną internetową jest zmienny i zależy od wielu czynników, takich jak zakres usług, wielkość i skomplikowanie strony, potrzebne narzędzia oraz stawki danego specjalisty czy agencji. Do kosztów mogą należeć aktualizacje oprogramowania, tworzenie kopii zapasowych, monitorowanie bezpieczeństwa, optymalizacja szybkości działania oraz dodawanie nowych funkcji. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze usługodawcy dokładnie przeanalizować oferty i dostosować je do indywidualnych potrzeb oraz budżetu. W Webnis stworzyliśmy pakiet weCare, który przypadnie do gustu przedsiębiorcom, ceniącym sobie spokój, pewność i elastyczność – jeśli się do nich zaliczasz, zapytaj nas o dedykowaną wycenę!

Często zadawane pytania

Na czym polega administracja strony internetowej?

Administracja strony internetowej polega na zarządzaniu jej treścią, aktualizacjami, bezpieczeństwem i ogólnym funkcjonowaniem, aby utrzymać ją w dobrej kondycji i zapewnić użytkownikom pozytywną interakcję.

Ile kosztuje administrowanie strony internetowej?

Oferta na opiekę weCare zaczyna się już od 300 zł miesięcznie.

Czy prowadzenie strony internetowej jest trudne?

Prowadzenie strony internetowej może być trudne, ale to zależy od wielu czynników, takich jak Twoje umiejętności techniczne i cel strony. Dla niektórych może to być łatwe, dla innych wymagać więcej wysiłku i nauki.

Podobne artykuły