Czym jest certyfikat SSL i czy możesz go mieć za darmo?

W dużym skrócie – certyfikat SSL zapewnia, że dane przesyłane w internecie pozostaną poufne. To krótkie zdanie powinno wyjaśnić Ci dlaczego posiadanie certyfikatu jest takie ważne, szczególnie jeśli jesteś blogerem lub prowadzisz sklep internetowy. Tam gdzie przesyłane są duże ilości danych osobowych (np. podczas zapisu do newslettera na Twojej stronie, podczas dokonywania rejestracji, zakupu w sklepie itp) szyfrowanie połączenia jest absolutną koniecznością.

Czy muszę za to zapłacić?

W porządku, wiesz już że potrzebujesz szyfrować połączenie – teraz chciałbyś pewnie wiedzieć jakie koszty to ze sobą niesie. Uspokoję Cię – możesz mieć certyfikat za darmo. Rozwiązanie o którym mówię, to Certyfikaty SSL Let’s Encrypt. Są one dobrym rozwiązaniem dla ludzi nie prowadzących dużych stron, nie zbierających oraz nie przetwarzających dużych ilości danych, czyli w zasadzie dla większości właścicieli prostych stron firmowych.

Jakie są wady certyfikatu Let’s Encrypt?

Przede wszystkim certyfikat Let’s Encrypt musisz odnawiać co trzy miesiące. Jest to spora niedogodność, jednak nie dyskwalifikująca. Kolejną wadą jest fakt, że certyfikat taki łatwiej zweryfikować i zastosować na stronie – dla instytucji posługującymi się danymi użytkowników będzie to problem nie do przeskoczenia, ponieważ z Let’s Encrypt nie da się potwierdzić autentyczności marki oraz jej praw do domeny.

Jak mogę otrzymać darmowy certyfikat?

Możesz skorzystać przykładowo z jednej z tych stron – https://www.sslforfree.com/ lub https://zerossl.com/, jednak pamiętaj że będziesz musiał zweryfikować prawa do domeny, postępując zgodnie ze wskazówkami podanymi na tych stronach. Bez podstawowej wiedzy na temat zarządzania stroną WWW może to być dla Ciebie problematyczne.

Dlaczego „zielona kłódka” stała się nagle taka ważna?

Dotychczas brak certyfikatu odznaczał się jedynie brakiem wspomnianej „zielonej kłódki”, wyświetlanej w pasku adresu. Taka ikona symbolizowała bezpieczne połączenie. Jednak od czasu jednej z ostatnich aktualizacji, Google Chrome wyświetla dodatkowo obok nazwy domeny napis „Niezabezpieczona”. Wydaje Ci się, że to drobiazg? Czasem taki drobiazg wystarczy aby zaniepokoić użytkowników Twojej witryny i skutecznie ich odstraszyć. Jak widać Google kładzie duży nacisk na instalowanie certyfikatów SSL, ich brak może skutkować nawet spadkiem pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Jak najłatwiej mam rozwiązać ten problem?

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z firmą obsługującą Twoją stronę internetową i poproszenie ich o pomoc z instalacją certyfikatu. Pamiętaj, że aby przestawić funkcjonującą stronę na działanie poprzez protokół https, należy podjąć dodatkowe kroki, wymagające wiedzy specjalistycznej (takie jak podmiana linków, adresu strony czy też ustawienie przekierowań w pliku .htaccess). Jeśli zdecydujesz się na wariant płatny, warto dokonać zakupu u dostawcy hostingu, na którym stoi Twoja witryna. Im szybciej zdecydujesz się na instalację certyfikatu, tym lepiej – nie warto ryzykować utraty klientów oraz ciężko wypracowanej pozycji w wyszukiwarkach.

Zobacz też inne artykuły

10 zasad skutecznej komunikacji w internecie

Promowanie firmy w sieci jest zadaniem, którego nie można pozostawić bez odpowiedzialnej opieki. Podejmując się aktywności i komunikacji z klientem […]

Czytaj dalej

Czy każdy biznes trzeba promować online?

Żadnego biznesu nie trzeba promować online. Każda działalność może funkcjonować bez promocji w sieci, bez strony internetowej, bez wsparcia online. […]

Czytaj dalej

Jak strona internetowa pomaga w prowadzeniu firmy?

Prowadzenie własnej działalności, niezależnie od branży, wymaga niesamowitego wysiłku i samodyscypliny. Ale tylko przedsiębiorca wie, ile satysfakcji daje budowanie własnego […]

Czytaj dalej